Jak użyźnić glebę – cz.1 – nawozy

Jeśli widzisz, że z roku na rok plony są coraz słabsze, z dużym prawdopodobieństwem przyczyną jest gleba, jej struktura i żyzność. Bez paniki. Możemy zrobić wiele, aby gleba w naszym ogrodzie miała lepszą strukturę i była bardziej płodna. Dziś parę słów o nawozach.

Słabe podłoże warto uzdatnić, głównie w miejscach, w których planujemy rabatki.

Czasem musimy zmienić odczyn gleby zgodnie z roślinami, które planujemy sadzić. Zacznijmy jednak od podstaw.

Co możemy zrobić, by uzdatnić podłoże? Pierwszym sposobem jest rozłożenie dodatkowej warstwy gleby. Żyzną glebę rozkładamy równomiernie, warstwą o grubości około 25 centymetrów. Pamiętajmy, by ziemię kupować z pewnego źródła, by nie narazić się na zakup gleby skażonej chemikaliami.

Druga metoda to oczywiście nawożenie. Niemal wszystkie ogrody prędzej czy później go potrzebują. Wyróżniamy dwa rodzaje nawozów:

  • mineralne
  • organiczne.

Nawozy mineralne

Wśród nawozów mineralnych wyróżniamy jedno- i wieloskładnikowe, granulowane bądź w płynie. Stosujemy je wiosną i pod koniec czerwca.

Druga grupa to nawozy mineralne zwykłe i wolno działające. Te drugie nadają się głównie do nawożenia gleby piaszczystej. Należy je stosować wiosną, raz do roku.

Ostatnia grupa wśród nawozów mineralnych to nawozy specjalistyczne, dedykowane do poszczególnych gatunków i nawozy uniwersalne.

Nawozy organiczne

Są to naturalne nawozy zielone, kompost i obornik. Rozłożony kompost i obornik dobrze mieszają się z glebą. Kompostu używamy wiosną i jesienią, zaś obornikiem nawozi się jesienią. Stosując nawozy organiczne masz całkowitą pewność, że są one ekologiczne i pozbawione chemicznych substancji. Niegdyś ogrody, działki i pola nawożono tylko w ten sposób, a z literatury i podań wiemy, że polska ziemia uchodziła za żyzną.

Dziś do dyspozycji mamy więcej środków. Podstawą jest umiejętność korzystania z nich. Jeśli będziesz nawoził w przemyślany i zaplanowany sposób, powinieneś uzyskać zadowalające efekty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s