Jak użyźnić glebę – cz. 2 – struktura

Strukturę gleby w ogrodzie można poprawić poprzez dodanie do niej odpowiednich składników. Dobieramy je w zależności od rodzaju gleby. Jak to zrobić? Jak ocenić naszą ziemię i skutecznie podnieść jej jakość, by mieć lepsze plony?

– Gdy glebagleba jest ciężka, powinno się ją rozluźnić i napowietrzyć. W tym celu przekopujemy podłoże widłami do głębokości ok. 25 cm. Na większych obszarach używamy glebogryzarki lub pługu, by zaoszczędzić sobie pracy. Pamiętajmy, by uważać przy tym na rośliny i nie uszkodzić ich niechcący podczas pracy z narzędziami i urządzeniami ogrodniczymi.

– Do gleby ciężkiej i gliniastej, by poprawić jej strukturę, należy dodać piasek bądź drobny żwirek. By umożliwić dostęp tlenu i rozbić strukturę gliniastej ziemi, należy użyć kompostu lub obornika. Zapewni to lepszą filtrację wody. Do przekopanej ziemi możemy również dodać zmieszany z torfem humus.

– Jeśli ziemia jest typowo gliniasta, dobrze jest zastosować drenaż, zaś spadek terenu powinien być tak ukształtowany, by umożliwić spływanie wody od domu w kierunku ogrodu.

– Gleba piaszczysta będzie wymagać dodania piaszczystej gliny lub kompostu, co odpowiednio poprawi jej strukturę i podniesie zawartość wody. Materia organiczna sprawia, że ziemia staje się mniej przepuszczalna. Wzbogaca ją też w cenne składniki pokarmowe. Kompost lub obornik zwiększą ilość próchnicy.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Jak użyźnić glebę – cz. 2 – struktura

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s