Jesienne wrzosowisko

wrzos pospolity

Wrzosy są wyjątkowo wdzięczne i szczególnie jesienią zachwycają swoim wyglądem. Fioletowym kolorem i mnogością drobnych kwiatów. Właśnie teraz jest więc najlepsza pora na podjęcie tematu wrzosowiska. Jak je posadzić w ogrodzie i jak uprawiać? Nie jest to może najłatwiejsza hodowla pod słońcem ale mając odrobinę chęci, spokojnie można się za nią zabrać. To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać, wystarczy utrzymać kwaśny charakter gleby.

Przede wszystkim, czemu mówimy o wrzosowisku, a nie o pojedynczych wrzosach? Trzeba pamiętać, że rośliny te najlepiej prezentują się w skupisku. Pojedyncze wrzosy posadzone między innymi roślinami nie będą się dobrze prezentować. Polany porośnięte kwitnącymi wrzosami  należą zaś do najpiękniejszych widoków ogrodowych, leśnych czy górskich. Jesienne ogrody zachwycające fioletem to wspaniały krajobraz.

Do posadzenia wrzosów najlepsze będzie miejsce nasłonecznione. Stanowisko pod uprawę należy też odpowiednio przygotować. Pod wrzosy nie nadaje się ziemia ciężka, taka, jaka zwykliśmy nazywać zwykłą ziemią ogrodową. Na miejscu planowanego wrzosowiska dobrze jest rozłożyć kwaśny torf ogrodniczy, piasek, kompostowaną korę Stanowisko przekopujemy na głębokość szpadla. tedy ziemia będzie lekka i przepuszczalna. Powinna być próchniczna, oraz kwaśna (pH 3,5 do 5,0).

 

Jak dbać o wrzosowisko?

Utrzymanie odpowiednio kwaśnej gleby nie jest rzeczą oczywistą  i może początkującym osobom przysporzyć trochę kłopotu. Powinniśmy pamiętać o zjawisku mikoryzy czyli wzajemnego korzystnego współżycia roślin i grzybów symbiotycznych. Szczególne grzyby nawiązują bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Dostępne są też specjalne szczepionki mikoryzowe dla roślin wrzosowatych. Warto też pamiętać, że na wrzosowisku należy wykonać ściółkowanie gleby, które zapobiegnie jej przesychaniu i wzrostowi chwastów.

Jesienne ogrody z kwitnącymi wrzosami to przepiękny widok. W pozostałych okresach wrzosy mogą zdobić nasz ogród liśćmi o różnych, w zależności od gatunku, kolorach. Są to rośliny szybko rosnące, dlatego na cieszące oko efekty nie będzie trzeba długo czekać.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s