Po czym poznać dobre nasiona?

Nasiona są początkiem naszej hodowli. Są absolutną podstawą jej powodzenia. Jeśli będą złej jakości, nasze wysiłki na nic się nie zdadzą i choćbyśmy nie wiem jak troszczyli się o nasze warzywa czy kwiaty, nie spełnią one naszych oczekiwań. jak zatem wybrać dobre nasiona? To wcale nie takie trudne.

Nie da się całkowicie wykluczyć niepowodzenia przy zakupie nasion, o ich jakości zadecyduje bowiem gatunek rośliny, pochodzenie nasion, ich przechowywanie i inne czynniki. Możemy jednak zrobić wiele, by ustrzec się przed poniesieniem ogrodniczej porażki.

Przede wszystkim, nie dajmy się nabrać na sklepowe sztuczki: promocje, nowe wspaniałe gatunki, tanie nasiona nieznanych producentów. Zawsze dokonujmy zakupów rozważnie i w sposób przemyślany. Zanim wybierzemy dany gatunek, dobrze o nim poczytajmy. Zastanówmy się, czy spełni on nasze oczekiwania i czy będziemy w stanie zapewnić roślinie odpowiednie warunki. To dlatego nie kupujemy nowości – a raczej nie kupujemy ich bez uprzedniego przemyślenia sprawy. Możemy dać się ponieść emocjom, słuchając np. obietnic sprzedawcy, a podczas uprawy zorientować się, że dany gatunek nie jest takim, jaki powinniśmy byli wybrać na naszą rabatę.

Po drugie ważna jest jakość. Wybierajmy nasiona dobrych, znanych firm. Nie oszczędzajmy na zakupie. Wybierajmy polskich producentów. Zyskamy pewność, że nasiona roślin są przeznaczone do uprawy w naszym klimacie.

Warto uważnie wybrać sklep ogrodniczy i kupować zawsze w tym samym miejscu, Ważna jest bowiem nie tylko marka, ale również warunki, w jakich nasiona kwiatów czy warzyw są przechowywane. To dlatego zamawianie rzez Internet, u sprzedawców o niepewnej renomie, nie jest dobrym wyjściem. Nie wiemy, skąd pochodzi ich towar, jak jest magazynowany, ani co będzie się z nim działo podczas wysyłki. Jeśli chcemy dobrze dbać o nasze ogrody, podczas zakupów nasion czy nawozów zachowajmy ostrożność i nie wybierajmy pierwszego z brzegu sprzedawcy ani produktu.

Najlepiej kupować stacjonarnie, w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Na miejscu oprócz  dokonania zakupów, można również pooglądać wiele ciekawych okazów kwiatów i roślin i porozmawiać ze specjalistami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s